Szanowny gościu możesz zalogować się lub założyć konto.

Upgrade Windows XP do 7

Drodzy Czytelnicy!

Celem wykonania upgrade systemu Microsoft Windows XP do wersji Microsoft Windows 7 musimy w pierwszej kolejności zauważyć pewną zależność. Najważniejsze jest abyśmy wykonali wcześniej instalację Service Pack 3 dla systemu Microsoft Windows XP, bez której nie będziemy wykonać upgrade. Cały proces Upgrade trwa średnio 4 godziny (dla komputera z Intel Quad Core 2.4GHz, 4GB DDR3 i dyskiem 7200obr/min SATAII). 

Jeśli posiadamy wersję systemu Microsoft Windows XP Home Edition z Service Pack 3, możemy wykonać wyłącznie upgrade do wersji Windows 7 Home Premium lub Windows 7 Enterprise. W przypadku tego drugiego, możemy bez problemu wykonać downgrade do Windows 7 Professional, a następnie wykonać aktywację produktu.

Jeśli posiadamy wersję systemu Microsoft Windows XP Professional z Service Pack 3, możemy wykonać upgrade do wersji Windows 7 Professional lub Windows 7 Enterprise. Musimy jednak pamiętać że architektura procesora się nie zmienia i upgrade do wersji 64 bit jest możliwy tylko i wyłącznie z architektury Windows XP 64 bit.

Jak wygląda proces upgrade i czemu zajmuje aż 4 godziny, gdy czysta instalacja zajmuje niecałe 30 minut?
Odpowiedź jest prosta. W pierwszej kolejności musimy wykonać upgrade do Windows Vista (Home Premium dla XP Home Edition lub Business Premium dla XP Professional). Dopiero po wykonaniu upgrade (bez klucza produktu) do Vista, wykonujemy kolejny upgrade do Windows 7 (Home Premium dla Vista Home lub Professional dla Vista Business).

Do tego celu potrzebujemy dwóch nośników instalacyjnych, które możemy pobrać z adresów poniżej:
1. Windows Vista Home Premium 32 bit
2. Windows Vista Home Premium 64 bit
3. Windows Vista Business Premium 32 bit
4. Windows Vista Business Premium 64 bit
5. Windows 7 AIO SP1 32 bit
6. Windows 7 AIO SP1 64 bit

Gdy mamy już wypalone obrazy ISO na płytach DVD przechodzimy do kolejnego kroku, mianowicie instalacji. Uruchamiamy nasz komputer, logujemy się w systemie Windows XP, następnie wkładamy płytę systemu Windows Vista i przystępujemy do instalacji. W pierwszych krokach zostaniemy zapytani czy chcemy wykonać aktualizację przed rozpoczęciem instalacji. Musimy wybrać odpowiedź TAK. Podczas instalacji i migracji plików komputer zostanie kilkakrotnie uruchomiony ponownie. Musimy wtedy wysunąć napęd lub wyłączyć opcję bootowania z napędu w BIOS, gdyż włączy nam się wtedy instalator od samego początku. Mamy zainstalowany system Windows Vista. Teraz wkładamy płytę z systemem Windows 7 i wykonujemy instalację odpowiedniej wersji, postępując podczas instalatora tak samo jak w przypadku instalacji systemu Windows Vista. Po zainstalowaniu systemu Windows 7 pobieramy na nowo wszystkie sterowniki ze strony producenta płyty głównej lub laptopa i instalujemy je. Teraz włączamy opcję Windows Update i wykonyjemy update systemu do najnowszej wersji. Prawie gotowe. Pozostaje nam wyłącznie aktywacja, którą pewnie będziemy musieli wykonać drogą telefoniczną.

Zainstalowałem wersję Windows 7 Enterprise i co dalej? Pobieramy aplikację Windows 7 Enterprise Downgrade i wykonujemy obniżenie wersji do Professional. Aplikacja dostępna jest pod adresem: http://mp7000.deviantart.com/art/Windows-7-Enterprise-Downgrade-159805048